[x]

Здравейте!

Добре дошли във "Форум Самотни родители"!

Ако отглеждате детето си сам(а), ако някакво

жестоко събитие е отнело любимия Ви човек

или просто се чувствате самотни, това е Вашият

форум.

Регистрацията ще Ви отнеме минутка, а след това

дълго време ще имате подкрепата на много нови приятели.

Ако желаете, можете да гласувате за форума в

БГ Топ

Форум "Самотни Родители" Самотни Родители
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
02 септември, 2014, 11:05:20

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Собствено Търсене
Ако харесвате форума, моля гласувайте за нас в BGtop
58813 Публикации в 1003 Теми от 3444 Членове
Последен член: den_22
*
Заглавна Страница Помощ Календар Вход Регистрирай

Форум "Самотни Родители"  |  Родители загубили половинката си  |  Ежедневието  |  Тема: Пенсия на дете от починал родител 0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: 1 2 3 ... 9 [Всички] Надолу Изпрати темата Отпечатай
Автор Тема: Пенсия на дете от починал родител  (Прочетена 37583 пъти)

Здравей! :) Защо само четеш, а не пишеш? Всеки тук е готов да помогне, с каквото може. :)
Mama-na-dvama
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 243

Помогни си сам, за да ти помогне и Господ!

« -: 17 април, 2009, 08:05:41 »

Отварям тази тема, провокирана от темата на omorfi, пък и смятам че би било полезно и мястото й е тук.
Ако модераторите преценят може да бъде ковната отгоре

Право на наследствена пенсия имат децата, преживелият съпруг/а и родителите на починалия, ако не получават пенсия.
Право на наследствена пенсия имат както родените в брака деца, така и извънбрачните и осиновените деца.
Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18 години или ако учат – за срока на обучението, както и за времето през което са на наборна военна служба, но не по-късно от навършването на 26 години, а също и над тази възраст ако са се инвалидизирали съответно до 18 и 26-годишна възраст.
При смърт на двамата родители (осиновители), децата имат право на наследствена пенсия, определена от сбора на пенсиите на починалите. Ако единият наследодател е получавал или е имал право на пенсия, която не може да преминава в наследствена, пенсията се определя от пенсията на другия родител.Ако и двамата наследодатели са получавали или са имали право на пенсия, която не може да преминава в наследствена, децата нямат право на наследствена пенсия.
Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото лице по следния начин: при един наследник – 50 на сто; при двама наследници – 75 на сто; при трима и повече наследници – 100 на сто. Наследствената пенсия се отпуска общо на всички лица, които имат право на нея и се разпределя поравно между тях. Минималният размер на наследствената пенсия не може да е по-малък от 90 на сто от социалната пенсия.

Необходими документи за наследствена лична пенсия
В случай че наследодателят не е бил пенсионер, лицето, което има право на наследствена пенсия, подава в териториалното поделение на НОИ документи, необходими за определяне на лична пенсия съобразно вида й:

1.Молба заявление по образец – УП-1; 
 2.Документи за осигурителен (трудов) стаж – трудова книжка и/или осигурителна книжка и/или удостоверение за трудов стаж УП-3;
 3.Документи за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за последните три последователни години от последните 15 години осигурителен стаж по избор на пенсионера преди 01.01.1997 и за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за осигурителния стаж след тази дата до датата на пенсионирането – УП-2;
4.Експертно решение на териториалната експертна лекарска комисия или на Националната експертна лекарска комисия или акт за злополука или медицинско свидетелство от съответната ведомствена       медицинска комисия; Тук мисля, че се има предвид смъртен акт
5.За военноинвалидна пенсия се представя удостоверение от съответното военно поделение за датата на постъпването и уволнението от служба и званието на лицето;
6. Удостоверение за наследниците;
7. За деца над 18 - до навършването на 26-годишна възраст, ако продължават да учат - удостоверение от съответното учебно заведение

Пенсията и добавките към нея се изплаща лично на правоимащия или на упълномощено от него лице. Когато лицето е малолетно или е поставено под пълно запрещение, пенсията се изплаща на законния му представител – родителя или на настойника му.
Изплащането на пенсията става в пощенския клон, който сте посочили в заявлението или според района на постоянния адрес.

Нямам юридически претенции, във форума има юристи, които могат да ме коригират или допълнят. Пък и всяка от нас, която е минала по този път също може да сподели
Активен

omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

Публикации: 2552

« Отговор #1 -: 17 април, 2009, 08:22:51 »

Благодаря ти, че си направи труда да изровиш това. bouquet
Май наистина , нещата са точно такива каквито ги знам - общо и на всички.
По обясними причини, аз нямам никакви документи свързани със смърта му, така че нищо не бих могла да предприема, дори и да искам.
Оставям нещата така, пък ако отсреща има разбиране - значи ще се споразумеем някак.
Активен

В България гражданска война не може да избухне, защото е пълна селяния!
mamvalia
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 241

« Отговор #2 -: 20 април, 2009, 13:35:07 »

omorfi аз не съм запозната много с твоятя история,но ако правилно съм разбрала,все пак ми се струва,че другата жена би трябвало да постъпи честно и да се свърже с теб,за да направите ,ако трябва заедно ,необходимите стъпки.Все пак не я познавам,но каквато и да е сумата,все пак е нещо,което ще ти бъде от полза.Съмнявам се бащата да има завещание,но дали не трябва и сина ти да е наследник и на други движими и недвижими имущества. Аз не съм запозната,с тези неща,защото при нас просто нямаше никакви движими и недвижими имущества на името на мъжа ми.
Активен

omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: 23 април, 2009, 09:06:23 »

За да се набавят необходимите документи за отпускане на наследствена пенсия,си е жив ад.Все едно го пенсионирате.Трябва да се обиколят всички места, където е работил, да се вземат съответните документи за да се оформи трудовя стаж.
После НОИ разпределя сумата служебно на всички наследници и я превежда всеки месец по банковите им сметки.
Грубо казано става въпрос средно за около 90 лв. на месец.
Активен

Mama-na-dvama
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #4 -: 23 април, 2009, 09:22:41 »

Мдаа, така си е. Да не говорим, че ако стажът, който събереш е под 3 години -не ти отпускат пенсия, ами или се отказваш  yahoo_34 или пращаш отказа на Пенсионното до Президента, но придружен с Решение от Общинския съвет... абе трудна работа си е, но аз успях значи и други биха могли  icon_wink 
Що се отнася до 90те лева - ами все файда са, пък и всяка година ги актуализират с 2-5 лв.  icon_wink
Активен

Дефи
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 113

Непоправим оптимист

« Отговор #5 -: 23 април, 2009, 10:10:47 »

Разбира се, че си струва усилието. В крайна сметка тези пари, колкото и малко да са, ги искате не за себе си, а за детето/децата си.
Активен

Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Публикации: 427

Fighter

« Отговор #6 -: 23 април, 2009, 21:46:47 »

апропо  актуализиране, Зара  е  получила  някакви  писмо  и  не  са  го  дали  на  приятелката  ми   в  пощата-  искали  са  пълномощно,докато  го  получи  тя  писмото  явно  вече  е  върнато...,  знае  ли  някой  за  какво  увеличение  става  въпрос...(парите  са  на  сметка  и  така  или  имаче  немога  да  им  хвана  края,по  колко  на  месец  са,но  тук  получавам  допълнителна  сума,която  зависи  от   пенсията ,т.е.  ако  пенсията  се  увеличи   тук  се  преизчисляват  и  са  по  малко- все  пак  ако  са  повече  от  4   лева  трябва  да   ги  уведомя,иначе   ще  си  имам  разправии,а и  тук  колкото  и  да  са  малко  все  пак  са  пари... и  са  за   детето)
предварително  благодаря!  bouquet
Активен

Тате си  ни  пази
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 139

Любов моя

« Отговор #7 -: 02 май, 2009, 22:56:15 »

Моля ви, кажете ми за банковата сметка. Нито една банка не иска да открие сметка на 1годишно дете, а в НОИ държат сметката да е на нейно име, вие как постъпихте?
omorfi, другата страна като вади удостоверение за наследници., което е задължително, твоето дете ще бъде вписано там! После в НОИ ще и искат пълномощно да подаде документи и за него иначе няма да може да подаде за своето дете! Другия вариант е да подаде тя и ти (две заявления)  заедно!
Активен

omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 03 май, 2009, 07:41:01 »

За в НОИ  ми поискаха моя банкова сметка на която да преведът еднократната помощ и наследствената пенсия за в бъдеще.Идеята на тези пари все пак е да можеш да ги ползваш ти за детето, а не да му се трупат на детски влог.
Иначе застрахователите искат детски спестовен влог, защото наследник е детето ,не аз.
Благодаря ти за инфото. Дала съм й всички документи без пълномощтно, идеята е тя да ги подаде, ако искат и пълномощтно ще й дам.
Активен

megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #9 -: 03 май, 2009, 12:45:10 »

Със сигурност ще и искат пълномощно, в НОИ Добрич стигнаха до там на мен да искат пълномощно от издребняване! Те ми казаха, че не мога да ползвам моя банкова сметка! А фирмата на мъжа ми не е плащала застраховката и не мога да я ползвам!
Активен

mamvalia
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 241

« Отговор #10 -: 04 май, 2009, 22:07:59 »

megelina не разбирам,защо искат сметката да е на името на детето.До колкото си спомням,само първоначалната обща сума се дава така ,а след това ще ми я превеждат по моя сметка.
Активен

megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #11 -: 05 май, 2009, 11:07:24 »

Не знам, Вале, така ми казах в НОИ и за това не ми приеха документите! Писала съм в Сф, но още нямам отговор, значи е казус и за тях!
Активен

MamaNaYana
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 5

« Отговор #12 -: 09 май, 2009, 20:14:48 »

Ние вече минахме по този път и получих следния отговор -  ако искам по банков път - може само да се превежда на сметка, чиито титуляр е детето и аз мога да тегля само веднъж - два пъти в годината със съдия изпълнител. Другия вариант е да събирам парите в сметката и да не ги харча и третия вариант е да се ходи всеки месец в пощата и да се получава от там. В пощата само аз имам право да ги получавам, като всеки път трябва да нося акта за раждане, и аз незнам защо.
Активен
Дефи
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Непоправим оптимист

« Отговор #13 -: 10 май, 2009, 08:52:12 »

Така е. Аз вече 7,5 години получвам в пощата пенсиите на децата - срещу моята лична карта и техните актове за раждане. Всъщност от миналото лято, след като дъщеря ми навърши 14 г. трябва тя лично да си получава парите срещу нейната си лична карта.
Когато преди години аз уреждах пенсиите на децата друга възможност за получаване на парите нямаше.
Активен

omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 27 май, 2009, 21:22:28 »

Наистина, единствения начин да се ползват парите е да се получават от пощата, срещу лична карта и акт за раждане. Не се разрешава банкова сметка на името на майката.Днес направих пълномощно и утре жена му ще пусне документите. Разглеждат се в срок от три месеца, като първия се превеждат на запис а втория вече на картон в пощата.
Активен

megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #15 -: 27 май, 2009, 22:14:59 »

Аз намерих и друг вариант! В Експрес банк правят сметка на малко дете, от която може да се теглят парите без проблем веднага след превеждането от всеки клон на банката в страната!
Активен

Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #16 -: 27 май, 2009, 22:40:26 »

Използвам  че  темата  се  е  раздвижила  за  да  задам  отново  въпроса  си - някой  знае  ли   дали  има  увеличение  на  парите  или  писмото  което  така и  не   беше  получено  е  за  нещо  друго  ( нямам идея  кога  ще  го  вземе  приятелката  ми  от  Нои  icon_rolleyes  )
Активен

Тате си  ни  пази
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Публикации: 501

« Отговор #17 -: 27 май, 2009, 22:41:45 »

Оле благодаря ти за тази информация.Още утре ще пробвам.И на мене ми казаха,че трябва да е детски влог,а от там като дойдат парите при окръжен садя за разрешение.И пишеш там всеки път за какво ти трябват парите.Отворих сметка на детето,че трябваше да преведът едни пари от доброволния пенсиооно осигурителен фонд на баща му.О да ви кажа,ако някой от мъжете ви на договора във фирмата има спирани пари за доброволен пенсионен фонд,вие можете да подадете молба,даже аз се обадих до София и от там ми пратиха да попълня документите по пощата.Прилагаш копие не искат оригинали и още след 2 дни бяха преведени парите.А и аз исках пенсията да се превежда по банков път,а не да се редя на опашка в претъпкания салон наред с възрастните хора.Не са го измислили никък удобно за родителя.А и понеже сме 2006 година сме последни и ако не идем на последния ден,чак следващия месец.
Ама ти за друг начин ли говориш,че аз намирам само това за дете http://www.sgeb.bg/bg/Children_Deposits
« Последна редакция: 27 май, 2009, 22:51:59 от neotralna » Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: 27 май, 2009, 22:45:13 »

Използвам  че  темата  се  е  раздвижила  за  да  задам  отново  въпроса  си - някой  знае  ли   дали  има  увеличение  на  парите  или  писмото  което  така и  не   беше  получено  е  за  нещо  друго  ( нямам идея  кога  ще  го  вземе  приятелката  ми  от  Нои  icon_rolleyes  )
Ами зависи,колко пари получава.10 процента май,защото нашата пенсия от 100 лв стана 110 миналия месец взех толкова
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: 27 май, 2009, 23:03:42 »

Моля ви, кажете ми за банковата сметка. Нито една банка не иска да открие сметка на 1годишно дете, а в НОИ държат сметката да е на нейно име, вие как постъпихте?
Мисля,че има и друг вариант.Ако имате пенсионери в блока или близо където живеете и естествено,ако им имате доверие,може да се подаде молба за да се носят парите в къщи.Например,че има винаги човек у вас и така.Понеже ние сме 3 деца и вземахме пенсия още от малки,винаги я носеха в къщи,а пощаджията се познава с всички и не беше проблем,ако няма никой в къщи да я остави я на чичо Митко или на леля Ваня.И така до като навършихме по 18 години.Пенсиите в входовете се носят на една и съща дата.Няма значение дали е наследствена или на пенсионер.Ако имате някой познат и това е вариант,особенно ако по нататък започна работа до по късно при условие,че пощата работи до 6 така ще направя.
Активен
Дефи
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Непоправим оптимист

« Отговор #20 -: 28 май, 2009, 08:46:17 »

Пенсиите са увеличени от 1 април, в случай, че са били отпуснати с по-ранна дата. увеличението е 10%, както е казала Мая.
Говори се, че от 1 юли ще ги увеличават още малко, ама докато не видя - не вярвам.
Активен

Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #21 -: 28 май, 2009, 18:05:34 »

Hug  Мерси ,значи е  това,  за  юни   вече  съм  въоръжила  с  пълномощно  когото  трябва, така  ще  се  обадя  тук   и  за  двете  увеличения на  съответните  служби
 bouquet
Активен

Тате си  ни  пази
eli-nora
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 31

« Отговор #22 -: 02 юни, 2009, 07:31:43 »

Моите момичета получиха наследствена пенсия от баща си. Обаче през какво се мина, не искам да си спомням. Отвориха си банкови сметки в ДСК. Това до месеца в който учиха. Сега дали ще вземат продължение, ако ги приемат да следват, още незнам.
Активен

Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #23 -: 04 юни, 2009, 13:20:24 »

По  закон  е  така  yahoo_33 ,но  най  късно  до  26 - тата   им година ...стискаме  палци  да  ги  приемат  Hug
Активен

Тате си  ни  пази
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #24 -: 06 юни, 2009, 14:22:30 »

Мисля,че има и друг вариант.Ако имате пенсионери в блока или близо където живеете и естествено,ако им имате доверие,може да се подаде молба за да се носят парите в къщи.Например,че има винаги човек у вас и така.Понеже ние сме 3 деца и вземахме пенсия още от малки,винаги я носеха в къщи,а пощаджията се познава с всички и не беше проблем,ако няма никой в къщи да я остави я на чичо Митко или на леля Ваня.И така до като навършихме по 18 години.Пенсиите в входовете се носят на една и съща дата.Няма значение дали е наследствена или на пенсионер.Ако имате някой познат и това е вариант,особенно ако по нататък започна работа до по късно при условие,че пощата работи до 6 така ще направя.
Положението е малко по-сложно.Поне в следващата една година. Постоянният ми адрес е във Варна, а аз в момента съм при родителите си в Долово (до Силистра). Това са ми 300 км в двете посоки! yahoo_57
Активен

neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: 06 юни, 2009, 23:38:33 »

Офффф направо си е мъка с тая пенсия.Първо синът ми е роден 2006 година,което значи,че мога да взема пенсията в последния ден в който се изплащат.А другите които са с седмица по ранна дата,разполагат с 5 дена .Второ аз тая система не я разбирам,как може всеки път да чакам на опашка с акта за раждане като могат да се прeвеждат и парите на мое име,на дебитна карта докато детето навърши 14 години.Неможе ли да се пусне една проста бланка,в която да се попълнят данните и да се удостоверят един път.Или какво си мислят,че за 14 години ще се промени факта,че аз съм му майка?Просто ни усложняват живота и хич не им мига окото на наште управници.Глупаво е че с напредването на технологиите и плащането на сметки по нета,те ни карат да чакаме с акта за раждане в ръцете на опашки.В нашата поща например касата за изплащане на пенсии и плащане на сметки за тока и домашния телефон е една и съща.Та си чакаме доста време.Много важно,че на детето не му е конфортно в ръцете ми 20 минути.И днес да ида да гласувам та "ония" да вземат по 7000 лв заплата?Не благодаря.
« Последна редакция: 07 юни, 2009, 10:31:11 от neotralna » Активен
Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #26 -: 29 юли, 2009, 09:58:01 »

Ние вече минахме по този път и получих следния отговор -  ако искам по банков път - може само да се превежда на сметка, чиито титуляр е детето и аз мога да тегля само веднъж - два пъти в годината със съдия изпълнител.

айде  пак  да  се  върнем  на  темата , консултирах  се  със  съдия  изпълнител- познат  на  близки и  се  оказа  че  той  не  е  чувал  за  подобна  процедура ,та  въпроса  ми  е  сигурни  ли  сте  че  се  прави  това  нещо  чрез  съдия  изпълнител  или  някакъв  друг  съдия,и  ако  ,то  какъв  по  точно ,  много  ще  съм  ви  благодарна  за  отговорите!!!
Активен

Тате си  ни  пази
omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

« Отговор #27 -: 29 юли, 2009, 10:21:52 »

Става въпрос за Районния съдя, който в София се намира в Брачната колегия на "Цар Борис 3". Всяко едно теглене от детски влог, става с молба до него и плащане на държавна такса от 27 лв за делото. Решението излиза бързо- за 3-4 дни.
Най-удобно е парите да се превеждат на картон в пощата. Получаваш ги всеки месец, без да се бъркаш за такси.
Можеш да упълномощиш някой с нотариално заверено пълномощно, който да ги получава вместо теб.
Активен

neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #28 -: 29 юли, 2009, 10:23:19 »

Ние вече минахме по този път и получих следния отговор -  ако искам по банков път - може само да се превежда на сметка, чиито титуляр е детето и аз мога да тегля само веднъж - два пъти в годината със съдия изпълнител.

айде  пак  да  се  върнем  на  темата , консултирах  се  със  съдия  изпълнител- познат  на  близки и  се  оказа  че  той  не  е  чувал  за  подобна  процедура ,та  въпроса  ми  е  сигурни  ли  сте  че  се  прави  това  нещо  чрез  съдия  изпълнител  или  някакъв  друг  съдия,и  ако  ,то  какъв  по  точно ,  много  ще  съм  ви  благодарна  за  отговорите!!!
Значи Мая сигурно е.Обаче садята изпълнител не влияе по никъкъв начин на документите за пенсията.Значи правила съм го и ти казвам с сигурност.Само където се отказах много бързо и незнам дали е няколко пъти в годината или може когато си поискаш.Откриваш детски влог в Бг друго за малолетни деца не се предлага,подаваш молба в пенсиооното,че искаш парите да се превеждат по сметката на детето и като ги получиш,отиваш при окръжния съдя и пишеш за какво ти трябват парите(всеки път трябва да описваш)Моите бяха към 700 лв за няколко месеца и садятая ми каза да пиша за детско обзавеждане.След това се връщаш в банката с тази заповед и чакаш доста време.Аз се отказах.
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #29 -: 29 юли, 2009, 10:25:01 »

Става въпрос за Районния съдя, който в София се намира в Брачната колегия на "Цар Борис 3". Всяко едно теглене от детски влог, става с молба до него и плащане на държавна такса от 27 лв за делото. Решението излиза бързо- за 3-4 дни.
Най-удобно е парите да се превеждат на картон в пощата. Получаваш ги всеки месец, без да се бъркаш за такси.
Ами значи е още по тромава процедурата в София.Аз не чаках,на същия ден отидох ,а за такса не помня,но май имаше някъква.
Активен
Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #30 -: 29 юли, 2009, 14:01:21 »

Ще  видя  как  ще  ги  уредя  нещата ,че  при  нас е   малко  по  сложно.Парите  така  или  иначе  не  са  ми  от  крайна  необходимост  в  момента  и  исках  да  са  просто  в  тукашната  И  сметка  за  да  е  по-  лесно  за  обучението  И  после  и  лихвите  май  са  по  големи,но  ще  го  мислим по  нататък  явно  като   си  дойда   сама  там....,  с  пълномощници  не  ми  се  занимава  icon_sad 
благодаря  момичета! bouquet
Активен

Тате си  ни  пази
airan4e
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 1

« Отговор #31 -: 31 юли, 2009, 00:25:46 »

Моите момичета получиха наследствена пенсия от баща си. Обаче през какво се мина, не искам да си спомням. Отвориха си банкови сметки в ДСК. Това до месеца в който учиха. Сега дали ще вземат продължение, ако ги приемат да следват, още незнам.

Ако се запишат "редовно" ще се продължат icon_smile .Аз имам друго въпросче.. Аз съм на 18 и тази година кандидатствам,в момента съм приета,но ще изчакам 2рото класиране за по-добра специалност  yahoo_27 Спряха ми наследствената пенсия веднага като завършихме училище и сега се чудя дали като се запиша в университета октомври месец, ще ми изплатят за летните месеци или направо от октомвти ще започне плащането?! Надявам се да не е второто .. не би било и честно,защото тогава най-много учех за изпитите и най-много ми бяха нужни тези пари (изпитите бяха доста скъпи,отделно пътувания до съответния град,спане там.. а сега като се запиша трябва да платя и първия семестър..) Още повече,че и работа не мога да почна,защото никой не иска да ме вземе на работа за един месец и още повече без опит ...  new_cussing С една дума - криза icon_smile
Активен
Mama-na-dvama
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #32 -: 31 юли, 2009, 08:02:00 »

Спряха ми наследствената пенсия веднага като завършихме училище и сега се чудя дали като се запиша в университета октомври месец, ще ми изплатят за летните месеци или направо от октомвти ще започне плащането?! Надявам се да не е второто .. не би било и честно...
Най-вероятно ще започнат наново да ти плащат, но едва ли ще ти платят задните месеци - това е наша мила родна картинка  new_Eyecrazy  За всеки случай попитай като подновяваш документите -дано не съм права.
Активен

donna
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #33 -: 29 август, 2009, 19:47:11 »

Ще пусна тук образеца на молба с документите за персонална пенсия /  деца без право на наследствена пенсия от починал родител/
молбата с книжата до кмета ,той я внася в общинския съвет ,гласува се и се праща слежебно на МС и НОИ

До Кмета на Община ..........
МОЛБА

ОТ................................................................................................
ЕГН.................................като майка и законен
представител на малолетното дете .................
.............................................................................ЕГН ...........
ПОСТОЯНЕН АДРЕС ..................................................................
...
Тел. За контакти:............................................................................

Уважаеми Господин кмет ,
Моля да бъде отпусната персонална пенсия на основание чл.92 КСО за малолетното ми дете ......................................................................................
Моля молбата ми да бъде внесена в Общинския съвет за разглеждане и гласуване ,и ако бъде одобрена да се внесе на предложение в Министерски съвет
Прилагам :
• декларация за семейно и материално положение;
• разпореждане от териториалното поделение на НОИ, с което се отказва отпускането на наследствена пенсия;
• акт за смърт на бащата на детето ;
• удостоверение за наследници;
• служебни бележки за дванадесет месечните доходи на работещите членове на семейството;
• удостоверение за семейно положение на родителя на детето, за което се кандидатства за персонална пенсия;
• служебни бележки от Дирекция “БТ” за безработните членове на семейството;
• удостоверения за декларирани данни от ТД на НАП-....
Гр....................,200...г. С Уважение :
Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #34 -: 27 септември, 2009, 15:08:03 »

Аз да споделя за моята сага с пенсията! За радост приключи успешно! Както споделих по- рано, не ми е удобно да получавам парите в пощата, по простата причина, че адресната ми регистрация е във Варна, а аз за момента не живея там! След щателно издирване, намерих банка, в която не ми искат решение от Съдия (тази процедура не я разбирам, всеки месец да доказвам защо са ми парите- ами за памерси, храна, дрехи.... ), за да си изтегля мижавата сума. Сметката е в експресбанк, вече имам преведена цялата сума от смъртта на мъжа ми до днес. Теглила съм без проблем (минимални суми, но съм теглиа). Сега чакам увеличение на сумата, тъй като подадох УП3 за извънреден труд на мъжа ми и съответно извънредно заплащане, но не залагам особено много на това да го получим!
Активен

viktoria5
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 10

« Отговор #35 -: 07 октомври, 2009, 13:02:47 »

Здравеите моми4ета!
Наи- накрая ви открих Hug
благодаря на дефи,мамажаля и неутрална!ех,не успяваь да се колегирам.Но же4е сте сьм с васПоздравявам ви сьрде4но и се надявам да сте здрави ,вие и децатави?!Сега имам мн. работа .до следващия пьт.прегрьдки за вси4ки ви! Hug Hug
Активен
svetlana74
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 30

miss my angel...

« Отговор #36 -: 11 октомври, 2009, 17:25:19 »

Мама на двама, искам да те питам как успя, в смисъл ние понеже нямахме брак,макар да бяхме заедно половината ми живот, аз знам, че нямам право на нищо, но на дъщеря ми НОИ отпусна с голям зор 43 лв на месец, тъй като Митко не можа да събере стаж над 5 години. Онзи ден получих и отказ от Португалия, понеже детето живеело в България и нямало право да получава нищо от тяхното социално осигуряване. Знам от познати, че Общинския съвет може да вземе решение и да се отпусне по-нормална пенсия на детето, но ще бъда благодарна ако ми обясниш как става. Сигурна съм, че и за други ще е полезно. За мое нещастие за други помощи и дума не може да става, понеже се осигурявам на 600 лева, слава Богу, че живеем в собствено жилище, иначе не ми се мисли..
Благодаря ти предварително bouquet

Активен
Mama-na-dvama
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #37 -: 12 октомври, 2009, 08:37:13 »

Мама на двама, искам да те питам как успя, в смисъл ние понеже нямахме брак,макар да бяхме заедно половината ми живот, аз знам, че нямам право на нищо, но на дъщеря ми НОИ отпусна с голям зор 43 лв на месец, тъй като Митко не можа да събере стаж над 5 години. Онзи ден получих и отказ от Португалия, понеже детето живеело в България и нямало право да получава нищо от тяхното социално осигуряване. Знам от познати, че Общинския съвет може да вземе решение и да се отпусне по-нормална пенсия на детето, но ще бъда благодарна ако ми обясниш как става. Сигурна съм, че и за други ще е полезно. За мое нещастие за други помощи и дума не може да става, понеже се осигурявам на 600 лева, слава Богу, че живеем в собствено жилище, иначе не ми се мисли..
Благодаря ти предварително bouquet

Ами не знам как успях, трудно, сещам се че бях наела адвокатка, за да ходи все да проверява. Наистина първо взехме решение от Общинския съвет, останалото ми се губи. Знам, че и от София ми звъняха да питат дали сме имали покупки на недв.имущества за някакъв период и някакви подобни безумни неща, пращах допълнителни документи и .... абе като се сетя ... 

Активен

Чеф
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 23

« Отговор #38 -: 19 октомври, 2009, 21:23:21 »

Сметката е в експресбанк, вече имам преведена цялата сума от смъртта на мъжа ми до днес. Теглила съм без проблем (минимални суми, но съм теглиа).
И аз се качих на тоя влак...сметка в Ескпресбанк, оправих документите, наскоро преведоха пенсията до момента, онзи ден отивам да тегля за пръв път и познайте....ядец. "Ами от 1ви октомври банката има нови правила, трябва решение от районен съдия" - това беше отговорът на касиерката. Аз ли съм карък, що ли...   yahoo_09
Ще се ходи до съда, Меги, и Експресбанк паднаха в канала...
Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #39 -: 20 октомври, 2009, 08:03:14 »

Сметката е в експресбанк, вече имам преведена цялата сума от смъртта на мъжа ми до днес. Теглила съм без проблем (минимални суми, но съм теглиа).
И аз се качих на тоя влак...сметка в Ескпресбанк, оправих документите, наскоро преведоха пенсията до момента, онзи ден отивам да тегля за пръв път и познайте....ядец. "Ами от 1ви октомври банката има нови правила, трябва решение от районен съдия" - това беше отговорът на касиерката. Аз ли съм карък, що ли...   yahoo_09
Ще се ходи до съда, Меги, и Експресбанк паднаха в канала...
Стига бе!!!  yahoo_10 Аз скоро не съм теглила!!! ЕЕЕ, то това граници няма! И какво сега 14 години ще ходя до съда, така ли? За всяка пенсийка?
Активен

d0m1n1k
Гост
« Отговор #40 -: 25 октомври, 2009, 08:55:23 »

въпроса ми е поради здравни проблеми неможах да завър6а 12-ти клас бях оставен на поправителни на които също неможах да присъствам и следователно въобще не бях допуснат до матури и изпитите останаха за края на тази учебна година и искам да попитам аз водя ли се още ученик имам ли право на такъв вид пенсия отново
Активен
Ели
Гост
« Отговор #41 -: 25 октомври, 2009, 09:56:24 »

въпроса ми е поради здравни проблеми неможах да завър6а 12-ти клас бях оставен на поправителни на които също неможах да присъствам и следователно въобще не бях допуснат до матури и изпитите останаха за края на тази учебна година и искам да попитам аз водя ли се още ученик имам ли право на такъв вид пенсия отново

Не разбира се.Учебната година е приключила и трябва да представиш белешка,че си ученик пред пенсионното за септември-юни,а и въпросът ти не е за тук.Виж заглавието има си google.
Активен
d0m1n1k
Гост
« Отговор #42 -: 25 октомври, 2009, 11:56:32 »

благодаря за отговора все пак разрових се и видях че според прокоратурата ученик се води ученик докато не получи самата диплома дори държавата е била съдена и то успешно благодаря все пак и спирам със спама
Активен
Ели
Гост
« Отговор #43 -: 25 октомври, 2009, 12:00:10 »

Браво d0m1n1k.И аз научих нещо ново.=Дори се радвам,че някой е съдил държавата,ще го изровя и аз сега.
Активен
Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #44 -: 29 октомври, 2009, 22:14:09 »

Според  мен  въпроса  си  е  точно  за  тук , така  доста  хора  четейки  и  виждайки  мненията  ще се  ориентират, все  пак  форумите  са  и  за  това  да  се  пита  в  тях ,а  не  само  да  се  пише  yahoo_33

d0m1n1k  успех  с  институциите  Hug ,благодаря  за  отговора  ти ,понеже  след  години  ще  зная  какво  би  се  получило  с  дъщеря  ми  ,ако...,така  че  за  мен  не  беше  спам  icon_wink

Активен

Тате си  ни  пази
samotnata_x
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #45 -: 07 декември, 2009, 16:14:31 »

Здравейте приятели! Пиша ви защото моят приятел има проблеми  и смятам ,че мога да поема част от товара му. Той е сирак и навърши 20, но в момента учи 13 клас. До миналата година (учебна) успяваше да вземе пенсия, но сега вече не получава, въпреки, че все пак е учащ. Взе бележката, която трябва да занесе в пенсионното от училището  като свидетелство, че е учащ и там му казали следното " Дали ще вземате или не пенсия ще разберете след месец и половина, а как по-точно и те не можели да кажат".
Днес беше деня, в който трябваше да си получи пенсията (мина някъде около месец), но няма запис за неговото име.
Та питам ви как да разберем дали ще може да взема пенсията си и дали ще му я изплатят за миналият период (от 23 май до сега). Кого да питаме?  Към кого да се обърнем за помощ? В безизходица сме! Благодаря ви !
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #46 -: 07 декември, 2009, 16:30:36 »

Здравей,ето това изрових и мисля,че има право,трябва да отиде в пенсионното,за да разбере мотива на прекъсването .Би трявало да пратят известие,ако е прекъсната поради някъква причина Чл. 82. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г., в сила от 1.01.2008 г.) Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването й, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст.
Активен
Aries
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 46

« Отговор #47 -: 02 август, 2010, 11:02:56 »

От изчетеното до тук, схващам че няма никакъв друг нормален начин за получаване на наследствена пенсия за детето ми, освен да ходя да чакам с часове вкупом с кварталните пенсионери за да получа въпросната сума. За съжаление, аз съм си на работа и не съм пенсионер чудещ се как да си загубя времето в приказки и оплаквания по опашки.
Не виждам защо законодателя е ограничил по такъв безумен начин получаването на въпросните пари.
А с една банкова сметка или евентуално картова такава нещата щяха да са малко малко по-човешки. В края на краищата не сме в средата на 20-ти век.
За пореден път се убеждавам, че няма нито един приет закон или наредба през последните години, в който да няма заложени "невероятни" умотворения.
Активен
G-rider
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Публикации: 604

« Отговор #48 -: 02 август, 2010, 20:03:38 »

@Aries
Вярно, че така пише:
Цитат
Пенсията и добавките към нея се изплаща лично на правоимащия или на упълномощено от него лице. Когато лицето е малолетно или е поставено под пълно запрещение, пенсията се изплаща на законния му представител – родителя или на настойника му.
Изплащането на пенсията става в пощенския клон...

Предполагам, че вече е добавена и възможност за превеждане по банкова сметка, а може и винаги да е имало тази възможност. Не съм виждал какви данни се попълват във въпросната молба- образец, така че не бих твърдял нищо със сигурност.
Ще дам един пример от практиката - двамата ми родители са пенсионери, баща ми предпочита кеш, майка ми си получава пенсията по сметка.  icon_wink

Edit:

В такъв случай пожелавам успешно преборване с родната бюрокрация и по- малко изхабени нерви.

« Последна редакция: 02 август, 2010, 20:23:32 от G-rider » Активен

За всяко женско сърце има ключ, но за някои е необходима цяла връзка - от апартамент, сейф, кола, вила... и прочие
Aries
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #49 -: 02 август, 2010, 20:10:09 »

За съжаление, самотния родител е пренебрегнат, сякаш и без това другите проблеми са му малко, и за съжаление не може да се ползва нито сметка, нито карта. Глупостта да се ползва съдия за да теглиш едни пари, които иначе получаваш, ако висиш на опашка показва отсъствие на каквато и да е мисловна дейност в хората предложили, одобрили и гласували въпросните закони и наредби.
Но то само това да са проблемите, ще ги преглътнем някак си... 
Активен
omorfi
Особенно Зла Кучка!
Банник
Нема-такъв-спамер
Неактивен Неактивен

« Отговор #50 -: 02 август, 2010, 21:24:25 »

Възможност за превеждане на парите по банкова сметка има, но е тъпо, защото трябва да се открие детски влог на името на детето, а нали се сещаш че няма как да теглиш от там без разрешението на съда?
Активен

zuz5
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 79

« Отговор #51 -: 04 август, 2010, 10:58:56 »

Пуснах жалба до омбудсмана, отдавна се каня. Сега чакам да ми отговори. После ще ви информирам какво е положението.
Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #52 -: 04 август, 2010, 13:35:19 »

Аз намерих една вратичка, в съда за пенсия издават постоянно разрешително и ги тегля от банката, когато имам време. Написано е,че ежемесечно мога да тегля сумата размера на пенсията от сметката на детето ми. Това е, не се редя с часове по пощенски клонове, просто минавам през банката , когато ми е удобно, вярно, че пак е на каса, не на банкомат, ама все е нещо!
Активен

zuz5
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #53 -: 04 август, 2010, 18:22:26 »

Да, ама ако случайно вдигнат пенсиите (малко вероятно,но все пак възможно) ще трябва да вадиш ново съдебно решение, и пак е куцо.
Активен
Aries
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #54 -: 05 август, 2010, 07:34:20 »

Пуснах жалба до омбудсмана, отдавна се каня. Сега чакам да ми отговори. После ще ви информирам какво е положението.

Би трябвало това да проработи, но евентуално ако бяхме примерно малко по-на запад. Тука не съм сигурен дали ще има някакъв ефект. Все пак пробвай, така и така му плащаме заплатата и куп други глупости. Кой може да знае, България е страна на невероятните невъзможности - може пък и да има някакъв резултат.
Бих казал само ДАНО!
Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #55 -: 07 август, 2010, 13:12:13 »

Да, ама ако случайно вдигнат пенсиите (малко вероятно,но все пак възможно) ще трябва да вадиш ново съдебно решение, и пак е куцо.
Е, те ги вдигат на една две години веднъж, не е чак такава болка за умиране. За мен в тази ситуация тоа е най- добрия вариант, естествено, бих се подписала за промяна на статуквото!
Активен

zuz5
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #56 -: 07 август, 2010, 21:21:38 »

Да де, аз нищо не казвам за теб, а че въобще цялата тъпотия с тази пенсия ми е дошла до гуша,и че ако мога да го променя-супер,ако не мога-здраве да е, но всеки месец да се ядосвам,а да не се опитам да направя нещо,някакси не върви.В нашата поща все нямат пари и редовно ме връщаха и се разбрахме със служителките да ходя на 20то число,което е последен срок,ама на мен понякога не ми е удобно.
Активен
zuz5
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #57 -: 27 септември, 2010, 19:08:54 »

Омбуцмана взе, че благоволи да ми отговори. В общи линии за да не ви отекчавам с глупостите, които ми е писал накратко не виждал основание за промяна на досегашното положение. Не че съм очаквала нещо друго, но все пак трябваше да опитам.
Активен
Aries
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #58 -: 27 септември, 2010, 21:13:32 »

Омбуцмана взе, че благоволи да ми отговори. В общи линии за да не ви отекчавам с глупостите, които ми е писал накратко не виждал основание за промяна на досегашното положение. Не че съм очаквала нещо друго, но все пак трябваше да опитам.
Което за пореден път показва колко синекурна е тази длъжност, както и бездушието на чиновника турнат на нея, пък бил той и "човека парламент". Заради точно това отношение, законите ни са барирера в полето. Язък за всеки похарчен лев за тази институция. Но то само тея пари да са на вятъра.... с мед да ги намажеш.
Активен
svetka
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #59 -: 28 октомври, 2010, 14:59:33 »

За мен чакането в пощенският клон вече не е проблем. Научиха ме всички в централна поща. Отидете на опашката с детето/децата. става истински кошмар и за служителките и за пенсионерите. Моят син е на 6 год., от 4 год.получава наследствена пенсия от татко си. Първата година наистина беше кошмар. непрекъснато ме препращаха по разни пощенски клонове, непрекъснато носех акт за раждане на детето, смъртен акт, удостоверение за наслидници, лична карта......Докато в един момент реших да ходя с детето. А той си е просто дете, тича, скача, пищи, реве, ходи насам-натам и изнервя всички.
Вече не ми искат дори и лична карта, и ми е лесно, и не ходя вече с детето.
Такава е нашата система. Тежка , тромава, трябва за всичко да имаш нерви.
Активен
GeorgiP
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #60 -: 01 ноември, 2010, 20:57:06 »

Добър вечер,полу4авам такава пенсия и преди дни навърших 18 години и не полу4их за този месец пенсииката,интересувам се сега като си управя документите нали тези пари ще се наваксат в смисал дори и с закъснение нали ще мога да си ги взема или са изгоряли ??? БЛАГОДАРЯ ВИ !!!  Hug
Активен
Mama-na-dvama
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #61 -: 02 ноември, 2010, 15:41:27 »

Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18 години или ако учат – за срока на обучението, както и за времето през което са на наборна военна служба, но не по-късно от навършването на 26 години, а също и над тази възраст ако са се инвалидизирали съответно до 18 и 26-годишна възраст.

Би трябвало да си получиш пенсията включително и за месеца, в който навършваш 18 г., а след това да вземат предвид документите, че все още учиш. Но за най-сигурно питай в НОИ  yahoo_09
Активен

loveto02
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 2

« Отговор #62 -: 28 януари, 2011, 18:51:40 »

iskam da popitam nqkoi znae li kolko e nasledstvenata pensiq ,ako po4inaliq roditel e bil pensioner po bolest i ako naslednicite sa trima,i podadat dokumenti za pensiq.A dvama ot tqh oshte uchat?
Активен
loveto02
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 2

« Отговор #63 -: 28 януари, 2011, 18:54:13 »

За да се набавят необходимите документи за отпускане на наследствена пенсия,си е жив ад.Все едно го пенсионирате.Трябва да се обиколят всички места, където е работил, да се вземат съответните документи за да се оформи трудовя стаж.
После НОИ разпределя сумата служебно на всички наследници и я превежда всеки месец по банковите им сметки.
Грубо казано става въпрос средно за около 90 лв. на месец.

na men ne sa mi iskali stajove i dr ne6ta trqva6e samo sm1rtniq akt,uvereniq ot u4ili6te i udostoverenie za nslednici , dali 6te iskat drugo ?
Активен
helen69
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 107

мама на двама юнаци и две девойки

« Отговор #64 -: 28 януари, 2011, 19:25:07 »

Значи и моя случай е почти идентичен.Трима наследници сме-две деца на 6 и 3 г. и аз.Съпругът ми беше пенсионер по болест,но когато навърши 52г.подаде документи за пенсия по стаж и възраст,тъй като има дълги години първа категория труд.Няма да се впускам в подробности как от януари миналата година беше разтакаване за УП-та по архиви и къде ли не...ДНЕС-една година по-късно,48 дни след като е починал получавам ОТКАЗ от НОИ по пощата.Точките му са 99.06 и нещо си.Какво трябва да предприема?Къде да се жалвам?До гуша ми дойде от безкрайното разтакаване по институции,когато мъката те изгаря от вътре...
« Последна редакция: 28 януари, 2011, 21:21:26 от helen69 » Активен

Mea culpa (mea maxima culpa) - Моя вина (моя много голяма вина).           http://www.youtube.com/watch?v=spBOZa87xIY&feature=related
otiroz
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #65 -: 20 февруари, 2011, 16:38:11 »

Здравейте , на всички.
Аз съм малко нова тук.Изчетох всичко написано,и имам въпрос.
Историята ми е че съм едно дете на 22 години все още не навършени 23,с майка на 42г и починал баща през 2007г.Когато почина баща ми,ме увериха че нямам право на нищо,понеже съм над 18 год. ,а майка ми е много млада за такава пенсия.Пропуснах да спомена, че уча задочно вече 2- ра година.Разбрах за тази привилегия , че ми се полага от една състудентка.И ако ме одобрят от пенсионното , може да ми изплатят пари за 1 година на зад.
Та въпроса ми е - ако съм намерила и съм се сдобила с всички документи - Все още не съм но ако  icon_biggrin.Майка ми има ли право на пенсия,нямат развод - но е на 42 години?

Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #66 -: 21 февруари, 2011, 00:04:50 »

Здравейте , на всички.
Аз съм малко нова тук.Изчетох всичко написано,и имам въпрос.
Историята ми е че съм едно дете на 22 години все още не навършени 23,с майка на 42г и починал баща през 2007г.Когато почина баща ми,ме увериха че нямам право на нищо,понеже съм над 18 год. ,а майка ми е много млада за такава пенсия.Пропуснах да спомена, че уча задочно вече 2- ра година.Разбрах за тази привилегия , че ми се полага от една състудентка.И ако ме одобрят от пенсионното , може да ми изплатят пари за 1 година на зад.
Та въпроса ми е - ако съм намерила и съм се сдобила с всички документи - Все още не съм но ако  icon_biggrin.Майка ми има ли право на пенсия,нямат развод - но е на 42 години?
Ами според мен и ти , и майка ти нямате право на пенсия. Ти- защото учиш задочно, изискването е да си редовно обучение и не по- голяма от 26 години. Майка ти ще може да подаде документи 5 години преди да навърши години за пенсия.
Активен

nelkro
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 115

« Отговор #67 -: 01 март, 2011, 15:42:31 »

От миналата година има промяна в закона за наследствените пенсии и те се получават независимо от формата на обучението.В НОИ обаче кой не чул кой не разбрал .....Така дъщерята на моя позната ходи няколко пъти да се разправя.Веднъж и кажат нямаш право щом учиш задочно,другия път имаш право и така най-накрая се оказа ,че е пропуснала срока защото първия семестър бил свършил.Сега догодина ще подаде документи но нищо няма да и изплатят със задна дата.
Активен
megelina
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Любов моя

« Отговор #68 -: 02 март, 2011, 20:26:13 »

От миналата година има промяна в закона за наследствените пенсии и те се получават независимо от формата на обучението.В НОИ обаче кой не чул кой не разбрал .....Така дъщерята на моя позната ходи няколко пъти да се разправя.Веднъж и кажат нямаш право щом учиш задочно,другия път имаш право и така най-накрая се оказа ,че е пропуснала срока защото първия семестър бил свършил.Сега догодина ще подаде документи но нищо няма да и изплатят със задна дата.
Това за мен е нова информация!  Hug
Активен

данчо-мони
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #69 -: 27 април, 2011, 05:56:03 »

Здравейте момичета аз се казвам Галимира мен ме сполетя вашата съдба.Имам детенце на 2г и 2месеца.Смоя мъж нямаме браг живяхме заедно,но  различни адресни регестрации,но тя си е призната от него.Трябва да вадя удостоверение за наследници могали аз да го извадя или трябва да го извади маика(свекърва ми) и кой му се пада наследник само дъщеря му или и майка му и сестраму.Предварително благодаря за отговорите.
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #70 -: 27 април, 2011, 16:39:56 »

Здравей, съжалявам за загубата на таткото и аз съм така.Ти трябва да отидеш да извадиш удостоверението а наследници,и ако няма друго признато дете малката е единствен наследник.Трябва да извадиш документи от фирмата/е/във които е работил последите 5 години.Документа се казва УП2 но ти си извади и УП3 Въз основа на това,на което се е осигурявал ще отпуснат размера на пенсията.Ако няма 5 години признат стаж по трудова книжка(и тя се оставя в пенсионното)се отпуска минималната наследствена пенсия.Имаш право и на още парична помощ ако е работил през последната година на редовен трудов договор.Там вече подават молба и родителите и ти от името на детето и се полагат две минимални работни заплати,които се делят на 3 срока е до 3 години от смъртта.Другото е ако намериш документ или попиташ началника му /ако е работил/ да ти каже към кое дружество се е осигурявал доброволно дзпо и там имаш право от името на детето да получиш събралата се сума,която не е малка.Това знам.Моите съболезнования и кураж за да продължиш напред.  Hug
Активен
данчо-мони
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #71 -: 28 април, 2011, 05:28:32 »

Много ти благодаря тези документи почнахме да ги подготвяме само дето се чудят по какъв член да му преключат трудовата книжка-той не почина на работа затова се чудят.
Активен
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 344

Най-доброто дете

« Отговор #72 -: 28 април, 2011, 09:30:04 »

Много ти благодаря тези документи почнахме да ги подготвяме само дето се чудят по какъв член да му преключат трудовата книжка-той не почина на работа затова се чудят.
   Съпругата ми също не почина на работа и прекратиха договорът Й по чл.325 т.11 от Кодекса на труда  каквото и да гласи тя надявам се да съм от полза
Активен

Every man dies, not every man really lives.
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #73 -: 28 април, 2011, 09:31:36 »

Ако имаш още въпроси кажи аз минах по този път савсем скоро и колкото мога ще помогна
Активен

Мимче
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Публикации: 574

No name makes the man...The man makes the name!

« Отговор #74 -: 28 април, 2011, 10:00:56 »

Цитат
    по чл.325 т.11 от Кодекса на труда  каквото и да гласи тя надявам се да съм от полза
№ 94-31-13 от 21.11.1997 г.

При прек­ра­тя­ва­не на тру­до­во­то пра­во­о­т­но­ше­ние на ос­но­ва­ние чл. 325, т. 11 от КТ - по­ра­ди смърт на ра­бот­ни­ка или слу­жи­те­ля, на нас­лед­ни­ци­те му се из­п­ла­ща не­по­лу­че­но тру­до­во въз­наг­раж­де­ние и обез­ще­те­ния, на ко­и­то има пра­во по­чи­на­ли­ят, след пред­с­та­вя­не на удос­то­ве­ре­ние за нас­лед­ни­ци.

Съг­лас­но чл. 162, ал. 1 от КТ от 1951 г. при прек­ра­тя­ва­не на тру­дов до­го­вор по­ра­ди смърт на ра­бот­ни­ка или слу­жи­те­ля (чл. 325, т. 11 от КТ) де­ца­та на по­чи­на­лия и съп­ру­га­та (съп­ру­гът) имат пра­во на по­мощ в раз­мер на ед­на ми­ни­мал­на ме­сеч­на ра­бот­на зап­ла­та за стра­на­та. Де­ца­та имат пра­во на по­мощ­та, ако не са на­вър­ши­ли 18-го­диш­на въз­раст, уча­щи­те се в учеб­ни за­ве­де­ния - 24-го­диш­на въз­раст, а трай­но нет­ру­дос­по­соб­ни­те - не­за­ви­си­мо от въз­раст­та.
Активен

данчо-мони
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #75 -: 28 април, 2011, 11:22:47 »

Много ви благодаря ако се сетя още нещо пак ще ви търся за помощ.
Активен
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #76 -: 28 април, 2011, 11:40:03 »

Много ви благодаря ако се сетя още нещо пак ще ви търся за помощ.
Моля затова сме тук за да си помагаме с каквото можем Hug
Активен

данчо-мони
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #77 -: 01 май, 2011, 13:59:38 »

Искам да питам децата ползват ли намаление от таксата за ясла,детска градина?
Активен
Мимче
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #78 -: 01 май, 2011, 15:16:42 »

50% e намалението от таксата
Активен

данчо-мони
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #79 -: 01 май, 2011, 15:23:22 »

Много благодаря за отговора
Активен
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #80 -: 01 май, 2011, 19:17:38 »

Ползват намаление от 50% срещу удостоверение за семейно положение
Активен

TEODORA
Гост
« Отговор #81 -: 08 май, 2011, 14:49:17 »

iskam da popitam imam li pravo na nasledstvenna pensia dokato karam maturite a sum na 20
Активен
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #82 -: 09 май, 2011, 20:30:46 »

iskam da popitam imam li pravo na nasledstvenna pensia dokato karam maturite a sum na 20
   Незнам със сигурност, но мисля че наследствената пенсия се дава на децата на починалият който са до 18 години newsm78
Активен

Мимче
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #83 -: 10 май, 2011, 08:29:20 »

Незнам със сигурност, но мисля че наследствената пенсия се дава на децата на починалият който са до 18 години newsm78

докао завършат средното си образование - брат ми завърши на 19г и получаваше пенсия до завършването
Активен

helen69
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 107

мама на двама юнаци и две девойки

« Отговор #84 -: 10 май, 2011, 10:15:52 »

Право на наследствена пенсия според чл. 82 от КСО имат следните четири групи лица:

а/ Децата до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването и, ако учат - за срока на обучението, както и за времето, през което са наборна военна служба, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако са станали инвалиди до 18-годишна, съответно до 26-годишна възраст. Право на наследствена пенсия имат както родените в брака, така и извънбрачните и осиновените деца. При осиновяване осиновените деца нямат право на пенсия от рождените си родители и обратно, освен в случаите, когато родителят на осиновения е съпруг на осиновителя. При прекратяване на осиновяването осиновените деца възстановяват правото си на пенсия от рождените си родители и обратно.

Деца, които учат след навършване на 18-годишна възраст са:

ученици, които продължават образованието си след навършване на 18-годишна възраст в училищата, създадени по реда на Закона за народната просвета, независимо от степента и формата на обучение; те установяват това обстоятелство в началото на всяка учебна година с документ от съответното учебно заведение;
лица, независимо от формата и степента на обучението им, приети и записани във висшите училища, създадени по реда на Закона за висшето образование, както и организациите по чл.47 от същия закон - установяват това обстоятелство в началото на всеки семестър с документ от съответното висше училище или от съответната научна организация; 
лица, които учат в чужбина - установяват това обстоятелство и срока на обучението с документи, издадени от учебните заведения в началото на всеки семестър или учебна година; документите в зависимост от страната на произход трябва да бъдат оформени в съответствие с разпоредбите на двустранните или многостранните международни договори, по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, утвърден с Постановление № 184 на Министерския съвет от 1958 г.
За учащи се считат лицата, които са прекъснали обучението си поради заболяване съгласно правилата на съответното учебно заведение, както и поради бременност, раждане и отглеждане на малко дете до навършване на 3-годишна възраст, но общо за не повече от 2 години. 
 Лица, завършващи последния курс на обучение, се счита, че учат до дипломирането си, но не по-късно от края на втората сесия за дипломиране на курса. 
Лицата, които са прекъснали обучението си поради незаверен семестър, получават пенсията си до датата на прекъсването, посочена в заповедта на ректора, а ако няма такава дата-до датата, на която е издадена заповедта.
Активен

Mea culpa (mea maxima culpa) - Моя вина (моя много голяма вина).           http://www.youtube.com/watch?v=spBOZa87xIY&feature=related
Tesa
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3

« Отговор #85 -: 21 юни, 2011, 12:22:25 »

Привет icon_smile

следя тази тема отдавна, и имам нужда от съвет.
БНД е починал преди около 3 год. и най-накрая реших да се пробвам за наследствена пенсия, нищо че нямам никакви документи освен удостоверение за наследници и смъртен акт.
та днес бях до НОИ, 2 много любезни служителки ми казаха доста неща.
трябва да намеря  5 год. стаж, за да мога да подам документите за пенсия.
ако имам отказ от тях, можело  да ми отажат  пенсия и от общината, защото съм получавала "приличен доход", и съответно не било препоръчително.
по-добрият вариант бил да извадя документи за стаж.
та, ако може някой да сподели? има ли значение дохода ми, ако подам документите за наследствена пенсия в общината?
и дали изобщо да се занимавам да търся къде е работил бащата?
не е невъзможно, и мисля че 5 години ще ги докарам някак си. поне си говоря с роднините му
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 310

« Отговор #86 -: 15 юли, 2011, 09:40:02 »

ПОдават се документи до НОИ в града, който живеете. Трудовата книжка на бащата и ако е отбил военна служба ще  е в плюс. До 35 годишна възраст търсят 5 години осигурителен стаж. Ако такъв липсва ще ви откажат. Пазете си оригинала на отказа!!!!! Където и да ви го искат давайте копие!!!! При отказ се подават документи за персонална пенсия. Тук изискванията са да нямате нищо на ваше име както и на името на детето и доходът ви за 12 месеца назад (без детските, вие си ги пишете, но те не ги числят към другия доход) не трябва да надвишава 65 лв на член от сем. месечно т. е. за вас 65 и за дете ви 65 лв на месец = 130 лв. Надвишите ли ги ви отказват. Като след това ще си дебнете дохода да спадне и пак ще подавате документи. Такъв е порочния кръг. Аз съм минала по този път и всичко ми е до болка познато. В момента роботя по документален филм на тази тема. Идеята ми е да накарам обществото, държавата и Евросъюза да се замислят, че и тези деца имат права. Тъй като аз само не мога да застана пред камерата и да разкажа за своя случай търся майки които са в това положение. Пишете ми 0886067388 videlovi@mail.bg skype: diamant, facebook Хрисимира Димитрова Всичко зависи от нас. Бъдещето на децата ни е в наши ръце и трябва да се борим за това. Аз съм решена да стигна докрай!
Активен

Когато си на дъното, когато си най - тъжен, най - злочест от парещите въглени на мъката си направи сам стълба и излез....
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #87 -: 17 юли, 2011, 18:50:24 »

При една моя позната се получи същото а именно отказаха й понеже съпругът й нямаше официален стаж нужните 5 години а при мен беше почти същото но решаващото се оказа че приеха майчинството на женами като стаж та по този начин се събраха 5г и 5 месеца та замалко да ни откажат

« Последна редакция: 17 юли, 2011, 18:56:47 от Rado__1977 » Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #88 -: 18 юли, 2011, 20:40:41 »

Ако познаваш такива няма да е лошо да намерят начин да се свържат с мен. Просто в момента събирам инфо за такива отритнати от обществото и държават. Мисля, че по - горе го написах много държа да го направя този филм и да се опитам да променя нещо. Поне да накарам обществото да помисли, че всикчо това може да се лсучи и на тях.
Активен

Когато си на дъното, когато си най - тъжен, най - злочест от парещите въглени на мъката си направи сам стълба и излез....
Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #89 -: 19 юли, 2011, 19:16:22 »

Браво на теб действай смело ние сме със теб
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #90 -: 19 юли, 2011, 21:11:16 »

В момента съм в процес на издирване на такива случаи и най - вече на здрав адвокат.
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #91 -: 21 юли, 2011, 08:59:06 »

ПОпаднах на един адвокат, който каза, че такива случаи като нас с персоналните пенсии са прецедент, а очевидно от биографията му такива са му тръпка. Та не е невъзможно да се променят нещата. Трудно е защото проблема е законодателен. И не знам може би трябва да отворя нова тема. Бях споменала, че ще направя документален филм на тази тема. Ако някой има желание да вземе отношение и участие да пише. Нека само да не се оплакваме а и да се опитаме да променим нещата.
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #92 -: 22 юли, 2011, 21:21:51 »

Да по закон са 50 % намаление от таксата, но няма да е лошо дали в общината имат наредба, която да поема другата част. В Шуменс сме така. Малко общини могат да си го позволят, но тази година може да сме гратис, за другата не се знае. Поне погледни наредпите в сайта на общината в която живееш.
Активен

Rado__1977
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Най-доброто дете

« Отговор #93 -: 23 юли, 2011, 10:41:49 »

Да по закон са 50 % намаление от таксата, но няма да е лошо дали в общината имат наредба, която да поема другата част. В Шуменс сме така. Малко общини могат да си го позволят, но тази година може да сме гратис, за другата не се знае. Поне погледни наредпите в сайта на общината в която живееш.
     Отстъпката от 50% става като се представи във градината или яслата удостоверение за семеино полужение което се получава в кметсвото по местоживеене там където се издават актове за раждане, уд. за наследници и тн.
Активен

nelkro
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #94 -: 23 юли, 2011, 18:26:25 »

В Бургас от тази календарна година вече няма отстъпка за таксите за подготвителните групи в градината.Синът ми сега е 3-та води се подготвителна,а септември -предучилищна 4-та и нямаме право на намаление.Плащам 55лв. пълна такса,а ако отсъства без бележка от личния лекар 40%от тази сума.
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #95 -: 23 юли, 2011, 21:06:48 »

Бяс ме хваща. А каква пенсия получава наследствена или персонална?
Активен

nelkro
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #96 -: 23 юли, 2011, 21:20:47 »

Ндследствена!
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #97 -: 24 юли, 2011, 10:06:32 »

Добре че я получават, ако беше като нас персонална .... големия ядове. От декември 2009 до сега нищо не сани отпуснали, въпреки че от 6 месеца съм безработна. След толкова реформи никой не се сети да поправи чл 92. Аз поне съм с едно дете. И идея си нямам как се оправят другите. Бе да сме живи и здрави:)
Активен

Tesa
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #98 -: 25 юли, 2011, 11:36:18 »

diamant, благодаря за отговорите.  yahoo_33
ясно е, че ще подавам документи за наследствена пенсия. за персонална нямам никакъв шанс. и какви са тези 65 лева  new_Eyecrazy
за детската градина:
моята мома преди 2 год. беше в подготвителната, и реших че е крайно време да се възплозвам от намалената такса за починал родител. спомням си, че говорих тогава с касиерката на градината, занесох само удостоверение за наследници. и тя отнесе случая в общината, и оттак ме освободиха от месечната такса.
имало и свестни хора  yahoo_07
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #99 -: 25 юли, 2011, 11:51:44 »

По закон до 35 годиншна възраст лицето трябва да има минимум 5 години осигурителен стаж (военната служба също се счита за осиг. стаж), ако такъв стаж липсва НОИ отказва наследствена пенсия. И с този отказ се кандидатства за персонална пенсия. Подготвят се една кара от документи ( да ти усложнят живота). Като абсурдните изисквания за тази персонална пенсия са да не притежавате движимо и недвижимо имущество, както и доходите на член от семейството за 1 година назад да не надвишава минималния гарантиран доход за страната, който е в размер на 65 лв. Тук не влизат детските надбавки, въпреки че се посочват като доход в декларацията. Т. е. 65 лв за теб и 65 лв. за детето, ако е едно, ако са две още 65 лв. При двучленно семейство 65 + 65 = 130 лв. На месец. Като ги умножиш по 12 месеца = 1560 лв. за изминала година. ИЛи 780 лв на член от семейството за 1 година назад. Ако двучленно сем. надвиши дохода от 1560 лв му отказват пенсия. Въпреки, че може и да е беработен като мен от 6 месеца. загубена държава сме!!!!!!!!!! Боли ги г... за за децата. Дано да намериш 5 години стаж. В противен случай.... жална ти майка...... ако си и безработна......
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #100 -: 25 юли, 2011, 12:00:53 »

Що се отнася до таксите при посещение в детско учебно заведение (детска градина или ясла) по закон (не се сещам кой) самотни родители, сираци и полусираци или деца чиите родители са с над 75 % ТЕЛК заплащат 50 % от таксата. Но има и общини, които може да са гласували пълно освобождаване от такса. (пр. община Шумен има таква наредба, въпроса е да се разровите в сайта на общината, в която живеете). ВНИМАНИЕ! На 100 % от директорите на яслите и градините не са в час за тези наредби. В яслата се наложи директорката да ми връща пари. А в градината аз информирах директорката.
Активен

Tesa
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #101 -: 25 юли, 2011, 12:29:34 »

Боли ги г... за за децата. Дано да намериш 5 години стаж. В противен случай.... жална ти майка...... ако си и безработна......
5 години стаж съм намерила, само чакам отпуската и бегом към предприятието, че трябват УП 2,3...... след 2 седмици ще се потрудя повече, а може и към 6год. да ги докарам. абе скапана работа, но ще го направя. не съм безработна, и изцяло разчитам на собствените си доходи yahoo_33
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #102 -: 25 юли, 2011, 14:09:07 »

Важното да е да отпуснат някой лев. До колкото съм запозната наследствените пенсии не се влияят от доход и не се актуализират вскяа година. Поне да си има детето някой лев, да знаеш че ако нещо закъсаш поне него ще има с какво да го нахраниш.  Hug
Активен

Мимче
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #103 -: 25 юли, 2011, 15:31:00 »

и не се актуализират вскяа година.
не знам какво имаш в предвид, като актуализация newsm78, но на мен всяка година ми вдигаха пенсията, заедно с тази на редовните си пенсионери...
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #104 -: 25 юли, 2011, 15:35:21 »

В смисъл такъв, че всяка година подаваш документи както при детските.
Активен

nitka
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #105 -: 25 юли, 2011, 18:57:57 »

Не не се подават всяка година ,когато детето е под 18г ,а предполагам,че и докато учи но не по-късно от 25 му година.Милото го няма от 1г 7м и аз съм подавала само в началото документи ,и тъй като не му стигат годините и стажа/повече от 5 са но тъй като много години не е осигуряван ,а после е било в/у мин.раб.заплата/ ,дъщеря ми получава социална пенсия.
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #106 -: 25 юли, 2011, 20:33:21 »

Социална или персонална? От НОИ София така ми обясниха отпуска се за 1 година после пак документи,а ко съм бедна по техния критерий.
Активен

nitka
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 67

« Отговор #107 -: 26 юли, 2011, 11:15:45 »

На отговора от НОИ ,на моята молба за  пенсия,пише че се отказва наследствена ,но се отпуска социална.
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #108 -: 26 юли, 2011, 15:04:00 »

А по кой член я отпускат и какви докумети искат?
Активен

safi
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #109 -: 19 септември, 2011, 14:58:02 »

Ще  видя  как  ще  ги  уредя  нещата ,че  при  нас е   малко  по  сложно.Парите  така  или  иначе  не  са  ми  от  крайна  необходимост  в  момента  и  исках  да  са  просто  в  тукашната  И  сметка  за  да  е  по-  лесно  за  обучението  И  после  и  лихвите  май  са  по  големи,но  ще  го  мислим по  нататък  явно  като   си  дойда   сама  там....,  с  пълномощници  не  ми  се  занимава  icon_sad 

Живея в чужбина и детето ми ще учи при менр на 15 години е. Как стои въпроса с наследствената пенсия, при пилижение, че детето не учи в България изплаща ли се пак
Активен
nelkro
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #110 -: 20 септември, 2011, 13:26:26 »

Моя роднина е в Германия,вдовица е и детето получава наследствена пенсия .Привеждат я по сметка всеки месец но нейното дете е на градина .Мисля, че наследствената пенсия няма да се влияе от това къде учи детето защото аз като подавах документи в НОИ не си спомням някъде конкретно да съм попълвала информация къде учат децата.Така ,че действай.
Активен
disturbed_angels
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #111 -: 08 януари, 2012, 12:36:34 »

Здравейте,
На 22 съм и баща ми почина през м. ноември миналата година. Уча редовно обучение и разбрах, че докато завърша имам право да получавам пенсия. Проблемът е, че баща ми не беше от най-отговорните хора и никъде не мога да открия негова трудова или военна книжка, за да подам документите. Има над 5 години трудов стаж, но не е работил в последните 10-15 години (ако не и повече), а предприятието, в което е работил, от много години е закрито.

В този случай могат ли от НОИ или ... и аз не знам от къде, да ми издадат някакъв документ, удостоверяващ трудовия му стаж?
Активен
Мaya
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

Fighter

« Отговор #112 -: 08 януари, 2012, 18:40:47 »

Живея в чужбина и детето ми ще учи при менр на 15 години е. Как стои въпроса с наследствената пенсия, при пилижение, че детето не учи в България изплаща ли се пак
По добре  късно  от  колкото никога,safi имаш съобщение!
Активен

Тате си  ни  пази
donna
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

Публикации: 336

« Отговор #113 -: 10 януари, 2012, 14:31:04 »

Здравейте,
На 22 съм и баща ми почина през м. ноември миналата година. Уча редовно обучение и разбрах, че докато завърша имам право да получавам пенсия. Проблемът е, че баща ми не беше от най-отговорните хора и никъде не мога да открия негова трудова или военна книжка, за да подам документите. Има над 5 години трудов стаж, но не е работил в последните 10-15 години (ако не и повече), а предприятието, в което е работил, от много години е закрито.

В този случай могат ли от НОИ или ... и аз не знам от къде, да ми издадат някакъв документ, удостоверяващ трудовия му стаж?

От НОИ ,АКО ПРЕДПРИЯТИЕТО Е ЛИКВИДИРАНО И НЕ СЪЩЕСТВУВА , АКО ИМА ПРАВОПРИЕМНИК ОТ ПРАВОПРИЕМНИКА
Активен
denica
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #114 -: 02 март, 2012, 22:35:08 »

Здравейте! Искам да споделя с вас моя проблем. 2010 година, на 10-ти септември родих моят син. това беше най-щастливият ми ден. Но нямах много време да сам щастлива, защото след 8 дена баща му почина от рак. Сега съм самотна майка. От тогава постоянно се мъча да оправя на детето ми полагащата му се от баща му пенсия и не успявам. Писах къде ли не, и нищо. На всякъде ми отказват. Причината: доходът, който имаме ние със сина ми е 240 лева на месец. Според институциите трябва да имам 130 лева месечен доход (по 65 лева за мен и 65 лева за детето ми). Кажете ми как да стане това, като майчинството е 240 лева? трябва една година да не ходя на работа ли и детето ми да гладува, за да ми дават по 100 лева на детето, зашото няма баща? От всякъде ми връщат писмата с отговор: "опитайте пак, когато доходът ми е 130 лева".
МОЛЯ ВИ ако знаете къде да пиша и какво да правя да ми звъннете на телефон 0889426787, зашото не сядам много често, понеже нямам много време! Ще съм ви много благодарна ако ми помогне някой! Вие сте ми последната надежда!
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #115 -: 05 март, 2012, 22:48:45 »

Деница моите съболезнования за таткото.Той признал ли е детето като се е родило.Ако го е признал детето става наследник и взема наследствена пенсия,независимо от дохода.Това,което ми пишеш за дохода би трябвало да е някаква социална пенсия не съм много наясно.Гледа се удостоверението за наследници и от там трудовата книжка се носи в пенсионното.Мисля,че има срок обаче.Ако има повече от 5 години трудов стаж се изчислява размер на пенсията,ако няма се взема минималната http://www.noi.bg/content/ukazania/09/uk_7.htm .Ако детето не е признато няма наследствена пенсия.Тогава вече се гледа този доход определен от държавата и се дели за някакъв вид социална помощ може би,а не пенсия
Активен
bokolina
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #116 -: 29 април, 2012, 20:05:15 »

Здравейте, вашия форум много ме впечатли с компетентните мнения. Реших и аз да задам два въпроса, ако е удобно.
1. Майка ми е на 55 г. , разведена, нейната майка почина преди три години, а баща и преди седмица. Безработна е и няма никакви доходи. Има ли вариант и възможност да получи някаква пенсия от починалите си родители?
2. Аз съм на 33 г. имам 16г. син, който получава наследствена пенсия от починалия ми съпруг. Чувам все по - често, че и аз имам право на пенсия, но не мисля, че преди да навърша 55г. ще стане. Все пак, имам ли това право?
Предварително благодаря за времето, което ще отделите за въпросите ми.
Активен
Мимче
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #117 -: 03 май, 2012, 07:21:09 »

Здравей bokolina
и моята майка наскоро е дочула отнякъде, че може да получава пенсия от баща ми, но все още не знае към коя институция да се насочи. Тя сега ще прави 50 и нямало значение, на колко е тя. Само не знам дали не е проблем, че той почина 2001. Тогава само ние с брат ми получавахме пенсия.
Активен

nelkro
Забравил да си тръгне
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #118 -: 08 май, 2012, 22:33:01 »

Доколкото знам право на наследствена пенсия преди навършване на 55г имат само вдовици които са нетрудаспособни.
Активен
neutralna
Загори тенджера
Неактивен Неактивен

« Отговор #119 -: 16 юли, 2012, 21:58:10 »

Попаднах на една интересна статия и реших да споделя тук,една част.Не се отнася за наследствена пенсия,а за право на наследство.Ще я копирам тук за да не отварям нова тема.Спомням си че имаше майки,чиито приятел или съпруг е починал преди да се роди детето:
  За да защити интересите на децата, законът постановява, че наследник е и заченатият към момента на откриване на наследството. Така бебе, заченато от мъж два дни преди смъртта му, ще има право да получи имущество от баща си дори без да е родено.
Ето я и цялата статия " Кой наследява, когато няма завещание" http://m.trud.bg/Article.aspx?Id=1458165
Активен
EMSI
Озовал се тук
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 4

« Отговор #120 -: 05 септември, 2012, 21:18:01 »

Моят случай е следният!
Синът ми е беше на 6м. когато съпругата ми почина.От тогава до сега,вече 3г. се сблъсквам с пълна не компетенция и лоша комуникация между отделите във всяка една инстанция!
Отказаха наследствена пенсия поради не достатъчен стаж в България,който е 3.8г.
Имаме съответно още 4г. трудов стаж в Холандия(съвсем законен,с приложени всички необходими документи-трудов договор,фиш извлечения от заплатите,документ за законно пребеваване и работа в страната).С което би трябвало да станат нещата,ама уви НЕ.
Поради не правилни запитвания от страна на нашите служби за този стаж в чужбина,вече два пъти ни режат от Холандия.Те си разбират ,че искаме пенсия от там.
А на нас ни трябва само подвърждение  за стажа.
Някакви  идеи?
Активен
diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #121 -: 06 септември, 2012, 22:27:25 »

Здравейте! Искам да споделя с вас моя проблем. 2010 година, на 10-ти септември родих моят син. това беше най-щастливият ми ден. Но нямах много време да сам щастлива, защото след 8 дена баща му почина от рак. Сега съм самотна майка. От тогава постоянно се мъча да оправя на детето ми полагащата му се от баща му пенсия и не успявам. Писах къде ли не, и нищо. На всякъде ми отказват. Причината: доходът, който имаме ние със сина ми е 240 лева на месец. Според институциите трябва да имам 130 лева месечен доход (по 65 лева за мен и 65 лева за детето ми). Кажете ми как да стане това, като майчинството е 240 лева? трябва една година да не ходя на работа ли и детето ми да гладува, за да ми дават по 100 лева на детето, зашото няма баща? От всякъде ми връщат писмата с отговор: "опитайте пак, когато доходът ми е 130 лева".
МОЛЯ ВИ ако знаете къде да пиша и какво да правя да ми звъннете на телефон 0889426787, зашото не сядам много често, понеже нямам много време! Ще съм ви много благодарна ако ми помогне някой! Вие сте ми последната надежда!

Деница, да разбирам, че се опитваш за персонална пенсия тъй като таткото няма 5 години стаж (извинявай на на колко години почина?). Ако това е така скоро няма да я получиш. На мен веднъж ми отказаха. След като ми падна дохода, т. е. бях доста безработна, подадох на ново и така отпуснаха. За съжаление такива са им правилата, колкото и абсурдно да ти изглежда.
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #122 -: 06 септември, 2012, 22:29:46 »

Здравейте, вашия форум много ме впечатли с компетентните мнения. Реших и аз да задам два въпроса, ако е удобно.
1. Майка ми е на 55 г. , разведена, нейната майка почина преди три години, а баща и преди седмица. Безработна е и няма никакви доходи. Има ли вариант и възможност да получи някаква пенсия от починалите си родители?
2. Аз съм на 33 г. имам 16г. син, който получава наследствена пенсия от починалия ми съпруг. Чувам все по - често, че и аз имам право на пенсия, но не мисля, че преди да навърша 55г. ще стане. Все пак, имам ли това право?
Предварително благодаря за времето, което ще отделите за въпросите ми.
Не съм чувала 55 г да получава пенсия от починали родители. Такава пенсия получават деца до 18 години или докато учат, май беше 26 г.
Активен

diamant
Трайно заселен
Неактивен Неактивен

« Отговор #123 -: 06 септември, 2012, 22:33:53 »

Моят случай е следният!
Синът ми е беше на 6м. когато съпругата ми почина.От тогава до сега,вече 3г. се сблъсквам с пълна не компетенция и лоша комуникация между отделите във всяка една инстанция!
Отказаха наследствена пенсия поради не достатъчен стаж в България,който е 3.8г.
Имаме съответно още 4г. трудов стаж в Холандия(съвсем законен,с приложени всички необходими документи-трудов договор,фиш извлечения от заплатите,документ за законно пребеваване и работа в страната).С което би трябвало да станат нещата,ама уви НЕ.
Поради не правилни запитвания от страна на нашите служби за този стаж в чужбина,вече два пъти ни режат от Холандия.Те си разбират ,че искаме пенсия от там.
А на нас ни трябва само подвърждение  за стажа.
Някакви  идеи?
Ами би трябвало този стаж да е бил вписан някъде, най - вероятно в осигурителната система в Холандия. Демек както в нашето НОИ с персоналния код. Или някаква трудова книжка от Холандия. Вземаш документа и им го даваш на тия тука.
Активен

Страници: 1 2 3 ... 9 [Всички] Нагоре Изпрати темата Отпечатай 
Форум "Самотни Родители"  |  Родители загубили половинката си  |  Ежедневието  |  Тема: Пенсия на дете от починал родител « назад напред »
Отиди на:  

Сайт за

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!!